Mimik hareketleri yüzdeki çeşitli kasların kasılarak ince kırışıklıklar oluşturmasına neden olur. Zamana bağlı olarak, cildin azalan hücre üretimi, kollajen ve elastik liflerde azalma ile derinleşen yerleşen çizgiler oluşur. Stres, güneş etkileri, sigara, hava kirliliği, menepoz, bir çok bağ dokusu hastalıkları ve düzensiz beslenme yaşlanmamızı kaçınılmaz hale getirmektedir,etkilerini azaltmak ve geciktirmek botox ile mümkündür.

Botox yeni ve orta kırışıklıkları gidermede cerrahi olmayan kozmetik bir uygulamadır. 2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Yönetimi Kurumu (FDA) tarafından kozmetik dermatoloji kullanımına onay verilmiştir.Soğuk zincir ile özel şartlarda saklanır.Dünyada en çok uygulanan estetik işlem olarak kabul edilmektedir.Uygulama yatay çizgileri %95 açarken dikey çizgileri ise % 75 e kadar açabilmektedir.

Kozmetik dermatolojide ciltteki kırışıklıkların giderilmesinin yanı sıra aşırı terleme (hiperhidrosis) ve norolojik (migren,tik atakları…) tedavilerde de yıllardır uygulanmaktadır. Tedavi yapılan bölgeye anestezik krem yada soğuk buz uygulamasından sonra insülin iğnesi ucu ile botox enjekte edilmektedir. İşlem 10-15 dakika süren acısız bir uygulamadır. Hasta işlemden hemen sonra aktif yaşantısına devam edebilir. Uygulamadan 3 gün sonra etkisi görülmeye başlar. 30 gün sonra ise en etkin görünümü ortaya çıkar.Etkisi yaklaşık 4 ile 6 ay sürmektedir, kişiden kişiye farklılık da gösterebilmektedir.

Norveç de yapılan 10 000 hastalık bir klinik çalışmada,6 ay aralıklarla düzenli olarak 4 seans işlemi yapılan hastaların ilerleyen yaşlarda hiç ihtiyacı kalmamaktadır yada çok küçük bir doz ile hayatına kırışmadan devam edebildiği tespit edilmştir. Aslında botox ile elde edilen amacın sadece kas gevşetilmesi olmadığı, beynin mimik kasları üzerindeki baskıcı egemenliğinin unutturulması işlemi olduğudur. Bu sonuç bize 4 seans düzenli botox yaptırmanın ileriki yaşlarda belki de bu ihtiyacı olmayacağı gerçeğini ortaya koymaktadır.

Botox işlemi yapıldıktan sonra uygulamalara devam edilmezse etkisi geçtikten sonra bile çizgiler uzun bir süre eski yoğunluğuna dönmez fakat, uygulamalara devam edilirse giderek daha başarılı sonuçlar alınır ve yeni çizgilerin oluşması engellenmiş olur. Botox uygulamamızdan sonra mimiklerinizi kullanabilir, doğal bir görünüm ile kırışıklık oluşmadan duygularınızı ifade edebilmek mümkündür.

Basit gibi görünen ancak içinde önemli detaylar barındıran bir teknik olması nedeni ile Sağlık Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliği gereğince ehliyetsiz kişilerce kaçak olarak yapılması, televizyonlarda haber olan üzücü olaylara ve hizmet alan Hastalarımızın mağdur olmalarına yol açabilmektedir. Sağlık Bakanlığı botox uygulamasının ancak bir Dermatolog, Plastik Cerrah ve Sağlık bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Medikal Estetik Hekimlerince uygulanabileceğini açıklamış, bu konuda hizmet alan Hastaların bilinçlendirilmesi tedavi güvenliği ve kendi sağlıkları açısından büyük önem taşımaktadır.

Botox da yanlış bilinen bir diğer söylenti ise yılan zehiri değildir, botox botilinum mantarından elde edilen bir enzim blokeridir. Kas sinir kavşağında yer alan ve köprü görevini gören asetil kolin esteraz enzimini 4-6 aylığına kendisine bağlayarak sinir yolu ile gelen emirlerin mimik kaslarına iletimesini engeller. Botox komplikasyonları bir Dermatolog, Plastik Cerrah ve Sağlık bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Medikal Estetik Hekimlerince uygulandığında doğru ürün ve doğru doz kullanıldığında bu komplikasyonlar ortaya çıkmaz.