Kişiler, ideal kilolarına geldiklerinde bile, bazı bölgelerindeki yağ doku fazlalığı ve çıkıntı onları rahatsız edebiliyordu. Ameliyatsız yağ aldırma yöntemi Zeltiq bu soruna çözüm için cerrahisiz bir işem.

Tüm uygulamaları geride bırakacak, bölgesel fazlalıkların giderilmesinde kullanılan Zeltiq, beklentileri karşılıyor. Terapinin uygulandığı alanda, yağ hücrelerinin sıcaklığı sıfır dereceye kadar düşürülüyor. Dondurucu sıcaklıkta yağ hücreleri cilt ya da kaslara zarar vermeden yok ediliyor. Uygulama alanı sadece karın, bel bölgesi değil. Basen, bacaklar, çene altı, genital bölge, kollar, sırt, erkeklerde meme dokusu ya da özetle fazlalığı hissettiğiniz her bölgede kullanılabiliyor.

“Zeltiq” tedavisi bölgesel incelmede bir devrim niteliği taşıyor. Bu işleme “dondurarak zayıflama”,  FDA onaylı bu sistemde yağ hücrelerine dondurucu bir soğuk uygulanıyor ve yağ hücrelerinin sayısını yüzde 20-40 oranında azaltıyor.”

Zeltiq tedavisi için en uygun adaylar kimler ve hangi bölgelere uygulanabiliyor?
Belirgin bir kilo fazlası olmayan, ama diyete ve spora dirençli bölgesel fazlalıklardan şikayetçi olanlar en uygun adaylar. En harikası da, işlemden sonra kilo alsanız bile, yağ hücreleri azaldığı için uygulama yapılan yer ince kalıyor. Karın, bel, basenler, bacaklar, kollar, sırt, kısacası yağ fazlası olan her bölgeye uygulanabilir. Bölgesel fazlalıklar, özellikle 40 yaş üstü kadınların en büyük sıkıntılarından biri; bunlardan kurtulmak için en katı diyeti de yapsalar, bu bölgelerde bir değişiklik olmazken, yüzde hacim kaybı yaşanır.  Bu da daha yaşlı ve yorgun görünmelerine neden olur. îdeal çözüm, bu bölgelerdeki yağ dokusunu azaltırken, yüzdeki hacmi korumaktır. Bu da Zeltiq sistemiyle mümkün oluyor. İşlem sırasında, fazlalıkların olduğu bölgeye cildin donarak hasar görmemesi için özel pedler yerleştiriliyor. 45-60 dakika boyunca yağ hücrelerine uygulanan dondurucu etki hücrelerin ölmesine neden oluyor. İşlemden sonra hafif kızarıklık dışında bir rahatsızlık yaşanmıyor. İki hafta sonra, uygulama yapılan bölgede incelme başlıyor, yaklaşık 2-3 ay sonra ise net etki görülüyor. Bunun için tek bir seans yeterli.

Tedaviden sonra bir diyet uygulamak gerekiyor mu?
Hayır. O bölgedeki yağ hücrelerinin bir kısmı öldüğü için, hiçbir diyete gerek olmadan, yağlar vücuttan atılır ve yağ hücrelerinin sayısı azalır. Kilo alsanız bile artık o bölgede bir değişiklik olmaz

İşlem sırasında ağrı ve acı hissediliyor mu?
Soğukluk dışında herhangi ağrı veya acı hissedilmiyor. Son derece rahat bir işlem. Bazı hastalar ise tam tersi bir sorunla bana geliyor. Bazı bölgelerdeki yağın yaşla beraber kaybolması estetik görünümü bozan sonuçlar yaratabiliyor. Mesela diz bölgesinde çökme oluşuyor, diz kemikleri belirginleşiyor veya kalçanız yuvarlaklığını kaybediyor. Bu bölgelere hyalüronik asit içeren dolgu maddeleri enjekte etmek son derece iyi sonuçlar veriyor. Bu dolguların etkisi 12-18 ay sürüyor. Sadece 15-30 dakika süren işlemden hemen sonra gündelik hayatınıza dönebiliyorsunuz. 

HİFU Nedir?

HİFU yüksek yoğunlukta odaklanmış ses dalgaları ile, tümörleri yerinde lokal olarak  ısıtıp, tahrip ederek hasta dokuların ve tümörlerin tedavi ve palyasyonunda kullanılan, noninvaziv sistemlerin genel adıdır.

HİFU bir hipertermi (ısıtma) tedavisidir. Ses dalgaları doku içinden geçerken doku ile etkileşir ve enerjilerinin bir kısmını ısı enerjisi şeklinde dokuya transfer ederler. Birden fazla kaynaktan görüntüleme rehberleri yardımı ile belirlenen bir hacme ses dalgaları odaklanabildiği zaman, odaklanan bölgeyi istenilen sıcaklıklara kadar kontrollu ısıtmak mümkün olmaktadır. Yeterli kadar ısıtma sağlandığında (65-85 derece) tümörler hayatiyetlerini ve beslenme yeteneklerini kaybederek küçülürler.
Klinik uygulamalarda HİFU tedavileri MR, USG veya diğer görüntüleme sistemleri rehberliği ile yapılır. Günümüz tıbbında MR rehberliğinde HİFU, uterusfibroidlerinde (myomlarında) yaygın olarak kullanılmaktadır.  Ayrıca malign ve benign bir çok beyin, karaciğer, meme, kemik, tiroid, paratoroid ve prostat hastalığının ameliyatsız tedavisinde kullanımı ilgili çalışmalar ve bilgi birikimi gittikçe artmaktadır.