Alexandrite Lazer Nedir?
Alexandrite lazer üzerinde güçlü bir soğutma sistemi bulunmaktadır. Bu sistemde basınçlı soğuk bir gaz lazer atışı yapılan cilt bölgesini soğutur. Soğutma işlem esnasında acı duymamanızı sağladığı için yüksek enerjiyle kıl kökleriniz yakarak en etkili sonucun alınmasını sağlar. Bu başarının önemli parçasıdır.

Alexandrite’ı yanında ikinci bir lazer tipi olan Diod lazer ve Nd:YAG lazerde kullanılmaktadır. Diod ve Nd:YAG lazerler tüm uygulamalarda tercih edilmemesine rağmen bazı durumlarda daha etkili olduğu yerler bulunmaktadır. Alexandrite 755nm gibi bir dalga boyuna sahipken diod lazer 810nm dalga boyuna, Nd:Yag lazer 1064nm boyuna sahiptir. Bu bize özellikle faklı derinliklerdeki kıl köklerinde ulaşma şansı verir. Ayrıca koyu tenli kişilerdeki ince yüz tüyleri gibi bazı özel durumlarda diod lazerin çok daha etkili olduğu alanlar mevcuttur. Ek olarak geniş dalga boyu ile atış yapan IPL (Yoğun atımlı ışık) uygulaması da epilasyon amaçlı kullanılan cihazlardandır. Daha iyi sonuçlar almak için farklı dalga boylarında lazerler kullanmak gerekebilmektedir..Hangi lazerin size uygun olduğunu anlamak için cilt tipi ve kıl tipini görerek değerlendirmek, gerekirse kombine tedaviler yapmak en doğrusudur.

Bu yollar dışında hiçbir lazerin göremediği beyaz uzun kıllar için gerektiği yerlerde iğneli epilasyon da kullanılabilmektedir.

Lazer epilasyon neden çok seans gerektiriyor?

İnsanlarda kılların farklı evreleri bulunuyor. Bir kılın yanıp dökülmesi kökünün de yanması anlamına maalesef gelmiyor. Bu evrelerden ise sadece anajen evresinde kıl kökü tam olarak yakılabiliyor.

İnsan vücudundaki kılların sadece %20’si aynı anda bu evrede bulunuyor. Ve bu evrede bulunan kılların tamamına yakını lazer atışı ile yanabiliyor. Yani bir seansta bile kıllarınızda %20 azalma sağlanabilir. Bir sonraki seans için vücudun faklı bölgelerine göre 15 gün ile iki ay arasında anajen evresine ulaşmış kılların yakılması için tekrar lazer atışı yapılması gerekir.

Lazer epilasyon nasıl yapılır?
Lazer epilasyonun çalışma prensibi kıl köklerine ısı ileterek bu alanlarda kalıcı bir tahribat yaratmaktır. Kıllara rengini veren melanin ısıyı emer ve kıl köklerine iletir. Böylece kıl kökü artık işlevini yerine getiremez hale gelmiş olur. Zerre atışlar sayesinde cilde ulaşan lazer ışığı, kıl köküne yoğunlaşarak saniyelik süreler içinde, kılda çok büyük bir ısı oluşturur. Bu sırada, etrafındaki dokulara zarar vermeden sadece kıl kökünü ve kıl kökünü besleyen damarları ve uykuda bekleyip, yakın zamanda tekrar çıkacak olan kıl köklerini de tahrip eder. Bu şekilde artarda yapılan seanslar sonrasında lazer epilasyon yapılan bölge tüylerden arındırılmış olur.

İstenmeyen tüylerin yok edilmesi amacıyla uzun yıllardır en çok tercih edilen lazer cihazlarından biri Alexandrite’ tır. Uzun süreli etki sağlaması ve rahat uygulama seçeneği ile birçok kişi tarafından kullanılan bir epilasyon yöntemidir.

Alexandrite lazer cihazlarının etkinlik alanı sınırlıdır. Bu lazer tipi kıl ve deride bulunan melanini hedef alarak tüyleri yok etmektedir. Melanin, en çok koyu renkli kıllarda bulunduğu için Alexandrite lazerler açık renkli tüylerde istenen sonucu vermemektedir. Bu nedenle ancak açık tenli ve koyu kıl rengi olan kişilerde kullanılabilmektedir.

Kılda bulunan melanin, lazer atışı esnasında ortaya çıkan enerjiyi emerek, enerjinin kıl köküne ulaşmasını sağlar. Kıl köküne ulaşan bu enerji orada ısıya dönüşür ve kıl kökünü yakarak tahrip eder. Bu şekilde kılın yeniden çıkması önlenir.

Ciltte kıl kökünün derin olduğu sırt, kol ve yüz gibi bölgelerde, dalga boyu kısa olan ve cildin derinine inemeyen Alexandrite lazerler tam olarak etkinlik gösteremezler. En etkili oldukları bölgeler kıl kökünün daha yüzeyde olduğu bacaklar, koltuk altları ve genital bölgedir.

Alexandrite lazer uygulamalarında enerji kıl kökünde ısıya dönüştüğü için biraz acı hissedilmektedir. Bu nedenle uygulama yapılan lazer başlıklarına soğutucu bir aparat daha ilave edilmektedir. Bu soğutucu başlıkla birlikte hissedilen acı düzeyi önemli ölçüde azalmaktadır.

Seans sayısı kişiden kişiye ve uygulanan bölgeye göre değişmektedir. Ortalama 4 ile 6 seans arasında uygulama yaptırılması gözle görünür sonuçlar vermektedir. Ancak seanslar bittikten sonra ortalama üç yıl içerisinde tüylerin bir bölümünün tekrar çıkabilme olasılığı bulunmaktadır.

IPL (Intenses Pulsed Light) bir lazer tekniği değil yoğunlaştırılmış ışık sistemidir. Lazer cihazlarında lazer ışığı tek dalga boyundadır. Bu nedenle her türlü kıl tipine uygulanamaz. Sadece koyu kıl tipinde düzgün bir sonuç verir. IPL’ de ise dalga boyu ayarlanabildiği için her kıl tipine göre epilasyon uygulaması yapılabilmektedir.
IPL ile ilgili en çok merak edilen konu tüyleri gerçekten yok edip edemediğidir. Bu konuda görüşler değişmektedir. Bir kısım uzmanlar IPL ‘in kıl köküne tam ulaşamadığını ve bu nedenle kökten bir çözüm sağlayamadığını belirtirlerken bazı uzmanlar da ince tüylerde IPL’ den başka bir sistemin kullanılamayacağını savunmaktadırlar.
Lazer Tedavi Öncesi Öneriler:
Tedaviden önceki hafta içinde ağda, sir ağda ve cımbız gibi yöntemler kullanmayın. Çünkü lazerin etkileyip yok edeceği kıl kökünü koparmış olursunuz. Bu da lazerin etkisini azaltır.
Tedaviden bir veya iki hafta önce güneşlenmeyi azaltın. Bronz ten lazerin etkinliğini azaltır.
Uygulama yapılacak bölgeye makyaj yapmayın. Makyaj lazer enerjisini emerek, daha az enerjinin kıl köküne ulaşmasına ve etkinliğinin azalmasına neden olur. Makyaj lazer ısısını artırarak deride tahriş veya yanık yapabilir. Lazer işleminden sonra makyaj yapılabilir.
Lütfen tedaviden bir gün önce veya tedavi sabahı tıraş olun veya tüyleri kesin. Bu yol deriyi daha az hassas kılar. Deri üzerindeki uzun kıllar lazer enerjisini emer ve enerjiyi israf ederek kıl köküne gitmesi gereken enerjiyi azaltır. Ayrıca bu kıllar yanık ve deri tahrişi olasılığını arttırır.
Ağrı eşiğiniz düşükse işlemden 2 saat önce ağrı kesici almanız uygun olabilir. Ayrıca bazı kadınlar regl döneminde acıya daha hassas oldukları için regl öncesi ve sırasında uygulama yapılmayabilir.
Lazer Tedavi Sonrası Öneriler:

Lazer sonrası kızarıklık eve ulaştığınızda gerilemiş olacaktır. Bazı ciltler hassastır ve işlem sonrası kuruluk hissedilebilir. Bu durumda nemlendirici kullanılabilir.
Tedaviden sonra bir veya iki hafta içerisinde güneşlenmeyin. Lekelenmeler olabilir. En az 30 faktör içeren güneşten koruyucu kullanın.
Lazer sonrası kıl köklerindeki tüyler tedaviden 1 veya 2 hafta içerisinde uzayabilir. Eğer rahatsız oluyorsanız kesebilirsiniz.
Tıraş ve tüy dökücü kremi seans aralarında kullanabilirsiniz. Seans aralarında ağda, sir ağda ve cımbız, iple alma gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Çünkü bir sonraki lazer seansının etkisini azaltırlar.
Lazer sonrası su toplama ve kabuklanma sonra nadirdir ve birkaç gün ile bir hafta arasında geriler. Antibiyotikli bir krem sık olarak sürülebilir.